جهت مشاوره با تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹  (بدون نیاز پیش شماره) تماس بگیرید.

انتخاب واحد چیست ؟

راهنما و آموزش انتخاب واحد دانشگاه

جهت مشاوره تلفنی در زمینه انتخاب واحد چیست ؟

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 در این مقاله جامع از ذهن آگاهانه، همه چیز را در مورد انتخاب واحد، از جمله نحوه انتخاب واحد دانشگاه، زمانبندی انتخاب واحد، و نکات مهم برای انتخاب واحد موفق بیاموزید.

دانشگاه می‌تواند مانند یک اقیانوس پهناور از دانش و فرصت باشد، اما برای اینکه به درستی در این اقیانوس جهت‌یابی کنید، نیاز به یک نقشه راه دارید. اینجاست که مفهوم انتخاب واحد چیست؟ اهمیت پیدا می‌کند.

انتخاب واحد فرآیندی است که در آن دانشجویان دوره‌های تحصیلی مورد نظر خود را برای هر ترم انتخاب می‌کنند. این انتخاب‌ها مسیر تحصیلی شما را شکل می‌دهند و بر دانش و مهارت‌هایی که کسب می‌کنید، تأثیر می‌گذارند.

در این مقاله جامع، قصد داریم به طور کامل به انتخاب واحد چیست؟ بپردازیم. با مطالعه‌ی این مقاله، با ماهیت انتخاب واحد، نحوه‌ی انجام آن، نکات کلیدی برای انتخاب واحد موفق و پاسخ به سوالات متداول در این زمینه آشنا خواهید شد. پس با انتخاب واحد چیست؟ همراه باشید.

انتخاب واحد چیست ؟
انتخاب واحد چیست ؟

ترم و واحد دانشگاه چیست؟

در نظام آموزشی دانشگاهی، هر سال تحصیلی به دو بخش تقسیم می‌شود که به آن‌ها ترم گفته می‌شود. هر ترم معمولاَ حدوداً 15 تا 18 هفته به طول می‌انجامد. واحد درسی نیز واحدی است که ارزش یک درس خاص را نشان می‌دهد. تعداد واحدهای هر درس با توجه به حجم محتوا و میزان کار درسی آن تعیین می‌شود.

مقاله پیشنهادی :
آخرین تراز قبولی پرستاری دانشگاه آزاد

انتخاب واحد چیست و چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که گفته شد، انتخاب واحد فرآیندی است که دانشجویان از طریق آن، لیستی از دروس تحصیلی (یا همان واحدهای درسی) را برای هر ترم انتخاب می‌کنند. این فرآیند معمولاَ به صورت آنلاین و از طریق سامانه‌ی آموزشی دانشگاه انجام می‌شود.

برای انتخاب واحد موفق، باید به چند نکته‌ی کلیدی توجه کنید:

 • پیش‌نیازها: برخی از واحدهای درسی، واحدهای پیش‌نیاز دارند. یعنی برای گذراندن آن واحد، باید حتماَ واحد پیش‌نیاز آن را قبلا گذرانده باشید. پس حتماً لیست پیش‌نیازهای هر واحد را قبل از انتخاب واحد بررسی کنید.
 • معدل: در برخی از دانشگاه‌ها، معدل دانشجو بر تعداد واحدهایی که می‌تواند انتخاب کند، تأثیر می‌گذارد. دانشجویان با معدل بالاتر، مجاز به انتخاب واحدهای بیشتری هستند.
 • توانایی و زمان خود: علاوه به موارد گفته شده، حتماً به توانایی و زمان خودتان هم توجه کنید. انتخاب واحد درسی بیش از حد توان، می‌تواند منجر به افت تحصیلی شود.مراحل انتخاب واحد

انتخاب واحد دانشگاه آزاد

فرآیند انتخاب واحد  در دانشگاه آزاد اسلامی نیز به صورت آنلاین انجام می‌شود. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی آموزشی “آموزشیار” نسبت به انتخاب واحد اقدام نمایند.

انتخاب واحد چیست ؟
انتخاب واحد چیست ؟

انتخاب واحد دانشگاه دولتی

انتخاب واحد در دانشگاه‌های دولتی نیز مشابه دانشگاه آزاد، به صورت آنلاین انجام می‌شود. اما سامانه‌ی آموزشی مورد استفاده در دانشگاه‌های مختلف دولتی ممکن است متفاوت باشد. برای اطلاع از سامانه‌ی مربوط به دانشگاه خود، به وب‌سایت یا دفتر ثبت دانشگاه مراجعه کنید. به طور کلی دانشجویان با مراجعه به سایت گلستان دانشگاه محل تحصیل خود می توانند با ورود به پورتال کاربری برای انجام انتخاب واحد اقدام نمایند.

مقاله پیشنهادی :
سایت دانشگاه آزاد www.azmoon.org
انتخاب واحد چیست ؟
انتخاب واحد چیست ؟

 انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی نیز می توانند به صورت آنلاین برای انجام انتخاب واحد ترم تحصیلی و پرداخت شهریه اقدام نمایند. انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی از طریق سامانه هم آوا با نشانی اینترنتی edu.uast.ac.ir و در بازه زمانی مربوط به انتخاب واحد انجام می گیرد.

زمانبندی انتخاب واحد

زمانبندی انتخاب واحد معمولاَ پیش از شروع هر ترم تحصیلی توسط دانشگاه اعلام می‌شود. این زمانبندی شامل مهلت‌های شروع و پایان انتخاب واحد است. دانشجویان موظف هستند در بازه‌ی زمانی تعیین‌شده نسبت به انتخاب واحد اقدام نمایند. این زمانبندی می‌تواند منجر به جا ماندن از انتخاب واحد و در نتیجه، اتلاف وقت و عقب افتادن از برنامه‌ی تحصیلی شود.

معدل و انتخاب واحد

همانطور که اشاره شد، در برخی از دانشگاه‌ها، معدل دانشجو بر تعداد واحدهایی که مجاز به انتخاب آن‌هاست، تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، دانشجویان با معدل بالاتر می‌توانند واحدهای بیشتری انتخاب کنند. این محدودیت با هدف جلوگیری از فشار درسی بیش از حد بر دانشجویان با عملکرد تحصیلی پایین‌تر اعمال می‌شود.

نکات کلیدی برای انتخاب واحد موفق

برای اینکه انتخاب واحد  موفقی داشته باشید، به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از انتخاب واحد، حتماً برنامه‌ی درسی رشته‌ی خود را مطالعه کنید.
 • به پیش‌نیازها و هم‌نیازهای واحدهای درسی توجه کنید.
 • توانایی و زمان خود را در نظر بگیرید.
 • در صورت نیاز، از اساتید، مشاوران تحصیلی و یا دانشجویان باتجربه مشورت بگیرید.
 • به موقع و با دقت، انتخاب واحد خود را انجام دهید.
 • پس از انتخاب واحد، پرینت آن را نگه دارید.
مقاله پیشنهادی :
هزینه و شرایط انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

انتخاب واحد دانشجویان ترم آخر

انتخاب واحد دانشجویان ترم آخر معمولاَ با توجه به شرایط خاصی انجام می‌شود. در این ترم، دانشجویان باید واحدهای درسی باقیمانده‌ی خود را بگذرانند تا بتوانند از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند.

در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجویان ترم آخر در صورت داشتن شرایط خاص، مانند معدل بالا، می‌توانند واحدهای بیشتری را انتخاب کنند. برای اطلاع از شرایط دقیق انتخاب واحد در ترم آخر، به آئین‌نامه‌ی آموزشی دانشگاه خود مراجعه کنید.

انتخاب واحد ترم تابستان

انتخاب واحد ترم تابستان، فرصتی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در طول تابستان واحدهای درسی بیشتری بگذرانند و یا واحدهایی را که در ترم‌های قبل افتاده‌اند، جبران کنند.

انتخاب واحد ترم تابستان معمولاَ به صورت اختیاری است و دانشجویان می‌توانند با توجه به نیاز و شرایط خود، نسبت به انتخاب واحد در این ترم اقدام نمایند.

انتخاب واحد چیست ؟
انتخاب واحد چیست ؟

انتخاب واحد چیست ؟ 

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل به انتخاب واحد چیست ؟ بپردازیم. در ادامه، برای مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه، چند منبع مفید به شما معرفی می‌کنیم:

انتخاب واحد چیست ؟
انتخاب واحد چیست ؟
 • آئین‌نامه‌ی آموزشی دانشگاه: بهترین منبع برای اطلاع از دقیق‌ترین قوانین و مقررات مربوط به انتخاب واحد در دانشگاه، آئین‌نامه‌ی آموزشی دانشگاه خودتان است. می‌توانید این آئین‌نامه را از وب‌سایت یا دفتر معاونت آموزشی دانشگاه خود دریافت کنید.
 • سایت انتخاب واحد: در سامانه‌ی انتخاب واحد دانشگاه، می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد واحدهای درسی ارائه شده، پیش‌نیازها، هم‌نیازها، زمان برگزاری کلاس‌ها و سایر جزئیات مربوط به انتخاب واحد را مشاهده کنید.
 • مشاوران تحصیلی: مشاوران تحصیلی می‌توانند با توجه به شرایط و نیاز شما، به شما در انتخاب واحد درسی مناسب کمک کنند.
 • دانشجویان باتجربه: صحبت با دانشجویانی که در ترم‌های بالاتر مشغول به تحصیل هستند، می‌تواند به شما در انتخاب واحد درسی مناسب کمک کند.
مقاله پیشنهادی :
ثبت نام ارشد با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد

سوالات متداول در مورد انتخاب واحد

1. منظور از پیش‌نیاز در انتخاب واحد چیست؟

پیش‌نیاز درسی است که باید قبل از گذراندن یک یا چند درس دیگر، ابتدا آن را اخذ و گذرانده باشید. مثلا درس شیمی عمومی پیش نیاز شیمی آلی است یعنی تا وقتی که واحد شیمی عمومی را نگذرانده باشید، نمی‌توانید درس شیمی آلی را انتخاب کنید.

2. منظور از هم‌نیاز در انتخاب واحد چیست؟

هم‌نیاز به درسی گفته می‌شود که باید آن را قبل از درس اصلی و یا در نهایت هم‌زمان با درس اصلی بگذرانید. مثلا درس ریاضی 1 و ریاضی 2 هم‌نیاز هستند یعنی شما می‌توانید هر دو درس را در یک ترم انتخاب کنید و یا درس ریاضی 1 را در ترم قبل و درس ریاضی 2 را در ترم بعد انتخاب کنید.

3. سایت انتخاب واحد چیست؟

سایت انتخاب واحد سامانه‌ای آنلاین است که به دانشجویان امکان می‌دهد تا واحدهای درسی مورد نظر خود را برای هر ترم انتخاب کنند. این سامانه برای دانشگاه های مختلف متفاوت بوده و معمولاَ در وب‌سایت دانشگاه یا سامانه‌ی آموزشی مربوطه قابل دسترس است.

4. نکات ضروری در زمان انتخاب واحد چیست؟

 • پیش‌نیازها و هم‌نیازها را بررسی کنید.
 • توانایی و زمان خود را در نظر بگیرید.
 • به برنامه‌ی درسی خود توجه کنید.
 • مشاوره بگیرید.

5. انتخاب واحد دانشجویان ترم آخر چگونه است؟

انتخاب واحد دانشجویان ترم آخر معمولاَ با توجه به شرایط خاصی انجام می‌شود. در این ترم، دانشجویان باید واحدهای درسی باقیمانده‌ی خود را بگذرانند تا بتوانند از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند.

6. انتخاب واحد ترم تابستان چگونه است؟

انتخاب واحد ترم تابستان، فرصتی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در طول تابستان واحدهای درسی بیشتری بگذرانند و یا واحدهایی را که در ترم‌های قبل افتاده‌اند، جبران کنند.

مقاله پیشنهادی :
جدول شهریه دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ - ۱۴۰۴
امتیاز به مقاله

جهت مشاوره تلفنی در زمینه انتخاب واحد چیست ؟

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا