جهت مشاوره با تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹  (بدون نیاز پیش شماره) تماس بگیرید.

انتخاب واحد دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

سقف انتخاب واحد دانشگاه آزاد

جهت مشاوره تلفنی در زمینه انتخاب واحد دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

سردرگم از انتخاب واحد دانشگاه آزاد هستید؟ این راهنمای جامع به شما در برنامه ریزی درسی، یافتن پیش نیازها، مدیریت تداخلات و به طور کلی داشتن یک ترم تحصیلی موفق کمک می کند.

این مقاله از ذهن آگاهانه،به دانشجویان دانشگاه آزاد کمک می کند تا با خیالی آسوده فرآیند انتخاب واحد دانشگاه آزاد را پشت سر بگذارند.

در این مطلب به تمام مراحل و نکات کلیدی این فرآیند، از پیدا کردن لیست دروس ارائه شده تا رفع تداخلات احتمالی، پرداخته شده است. پس با ما همراه باشید تا با یک استراتژی کارآمد، انتخاب واحد دانشگاه آزاد را به بهترین شکل انجام دهید.

چرا انتخاب واحد دانشگاه آزاد مهم است؟

انتخاب واحد دانشگاه آزاد فرصتی است تا دانشجویان کنترل بیشتری بر برنامه تحصیلی خود داشته باشند. با انتخاب درست واحدها، می توانید در مسیر اهدافتان تحصیلی گام بردارید، از تداخل زمان کلاس ها جلوگیری کنید، واحدهای پیش نیاز را به موقع بگذرانید و در نهایت، فارغ التحصیلی به موقع را برای خود رقم بزنید.

انتخاب واحد دانشگاه آزاد

1. برنامه ریزی درسی برای انتخاب واحد دانشگاه آزاد

پیش از ورود به سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد ، کمی وقت بگذارید و برنامه درسی خود را برای ترم تحصیلی پیش رو مشخص کنید. به چارت تحصیلی رشته خود مراجعه کنید و ببینید کدام واحدها را باید در این ترم بگذرانید. واحدهای پیش نیاز را شناسایی کرده و مطمئن شوید که پیش نیازهای آن ها را گذرانده اید. به ظرفیت کلاس ها و اساتید تدریس کننده نیز توجه داشته باشید.

مقاله پیشنهادی :
سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir

2. یافتن لیست دروس ارائه شده

معمولا چند هفته پیش از آغاز ثبت نام برای انتخاب واحد دانشگاه آزاد ، لیست دروس ارائه شده در هر دانشکده و گروه آموزشی بر روی سایت دانشگاه و یا سامانه آموزشیار قرار می گیرد. این لیست شامل اطلاعاتی همچون کد درس، نام درس، تعداد واحد، استاد درس، روز و ساعت برگزاری کلاس و ظرفیت کلاس است.

3. آشنایی با سامانه آموزشیار

سامانه آموزشیار در واقع یک پورتال جامع برای انجام امور آموزشی دانشجویان دانشگاه آزاد است. از طریق این سامانه می توانید به لیست دروس ارائه شده، وضعیت تحصیلی خود، کارنامه تحصیلی و سایر موارد دسترسی پیدا کنید. برای انتخاب واحد دانشگاه آزاد نیز باید از طریق همین سامانه اقدام نمایید.

سایت انتخاب واحد دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

1. ورود به سامانه آموزشیار

با مراجعه به نشانی  edu.iau.ac.ir وارد سامانه آموزشیار شوید. برای ورود به این سامانه به نام کاربری و رمز عبور خود نیاز دارید. در صورتی که برای اولین بار است وارد سامانه می شوید، می توانید با مراجعه به بخش “دانشجویان جدید” نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور خود اقدام نمایید.

2. انتخاب ترم تحصیلی

پس از ورود به سامانه آموزشیار، از منوی سمت راست گزینه “انتخاب واحد” را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، ابتدا باید ترم تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

3. انتخاب دروس

لیستی از دروس ارائه شده در ترم تحصیلی انتخاب شده برای شما نمایش داده می شود. در این قسمت می توانید با استفاده از فیلترهای موجود، لیست دروس را بر اساس کد درس، نام درس، استاد و یا گروه آموزشی محدود نمایید.

مقاله پیشنهادی :
سایت آموزشیار دانشگاه آزاد edu.iau.ac.ir

4. اضافه کردن دروس به سبد انتخاب

در کنار هر درس، گزینه ای برای “افزودن ” وجود دارد. با کلیک بر روی این گزینه، درس مورد نظر به  انتخاب شما اضافه می شود. توجه داشته باشید که سقف انتخاب واحد خود را رعایت کنید.

5. بررسی تداخلات

پس از انتخاب دروس های مورد نظر، حتما تداخلات احتمالی زمان کلاس ها را بررسی نمایید. سامانه آموزشیار به صورت خودکار تداخلات را به شما نمایش می دهد. در صورت وجود تداخل،سامانه آموزش یار اجازه انتخاب درس را به شمانمیدهد.

6. ثبت نهایی انتخاب واحد

پس از بررسی نهایی  و اطمینان از عدم وجود تداخلات، بر روی گزینه “ثبت نهایی انتخاب واحد” کلیک کنید. با ثبت نهایی، انتخاب واحد شما انجام

 آموزش انتخاب واحد دانشگاه آزاد در آموزشیار

انتخاب واحد دانشگاه آزاد در هر ترم شامل 3 مرحله است:

 1. دریافت مجوز
 2. پیش پرداخت
 3. انتخاب واحد
 4. دریافت مجوز

1 2

 • در بخش ورودی از طریق ورود دانشجویان(پرداخت/سایر خدمات آموزشی) وارد شوید.

2 1

 • از منو سمت راست در خواست مجوز را انتخاب کنید.

3 1

 • بر روی گزینه ارسال پیگیری درخواست دانشجو کلیک کنید.

4 1

 • منو طبقه بندی موضوعی را انتخاب کنید.

5

 • از منو طبقه بندی موضوعی بخش عملیات آموزشی دانشجو را انتخاب کنید.

6

 • نیم سال تحصیلی خود را مشخص کنید.

2_پیش پرداخت.

8

 • گزینه مدیریت مالی نیم سال دانشجو را از منو سمت راست انتخاب کنید.

9

 • پرداخت الکتریکی شهریه را انتخاب کرده.

12

 • در گاه بانکی خود را انتخاب کرده و گزینه ادامه را بزنید.

13

 • بعد از تعیین حد اقل مقدار پیش پرداخت روی گزینه پرداخت الکتریکی کلیک کنید.

14

 • پرداخت الکتریکی را انجام دهید.
مقاله پیشنهادی :
دفترچه انتخاب رشته مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

3_انتخاب واحد.

15

 • اینبار از منو ورودی قسمت ورود دانشجو(انتخاب واحد/حذف و اضافه را انتخاب کنید).

16

 • گزینه انتخاب واحد را از منو سمت راست انتخاب کنید.

17

 • بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

18

 1. برای دروس تخصصی از انتخاب کلاس درس از دروس دانشجو استفاده کنید.
 2. برای دروس عمومی از انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو استفاده کنید.

19

 • کد درس مورد نظر را در کادر نمایش داده شده وارد کنید.

21

لیستی از روز های کلاس ،زمان تشکیل کلاس و استاد ارائه دهنده درس برای شما نمایش داده میشود،با توجه به شرایط خود کلاس مورد نظر را انتخاب کرده سپس گزینه انتخاب را فشار دهید.

نکته:اگر ظرفیت کلاس تکمیل باشد انتخاب واحد انجام نمیشود.

22

 • بعد از انتخاب دروس با توجه به سقف انتخاب واحد گزینه ثبت را بزنید.

23 1

در نهایت از منو نشان داده شده لیست دروس انتخاب واحد شده را مشاهده نمایید.

انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 • برنامه ریزی درسی دقیق داشته باشید: قبل از شروع انتخاب واحد دانشگاه آزاد ، حتما برنامه ریزی درسی خود را انجام دهید و لیست واحدهایی را که باید در آن ترم بگذرانید، مشخص کنید.
 • به ظرفیت کلاس ها توجه کنید: ظرفیت هر کلاس محدود است. بنابراین، ممکن است نتوانید در همه کلاس های دلخواه خود ثبت نام کنید. در زمان انتخاب واحد، به ظرفیت کلاس ها توجه داشته باشید و در صورت تکمیل ظرفیت، واحدهای جایگزین را مد نظر قرار دهید.
 • به پیش نیازها دقت کنید: هر درس ممکن است پیش نیازهایی داشته باشد که باید قبل از آن ها گذرانده شوند. در زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد ، به پیش نیازهای هر درس دقت کنید و مطمئن شوید که پیش نیازهای آن ها را گذرانده اید.
 • تداخلات را بررسی کنید: تداخل زمان کلاس ها یکی از رایج ترین مشکلات در انتخاب واحد دانشگاه آزاد است. قبل از ثبت نهایی انتخاب واحد، حتما تداخلات احتمالی را بررسی کنید و در صورت وجود تداخل، نسبت به حذف یکی از دروس تداخلی از سبد انتخاب خود اقدام نمایید.
 • از اساتید مختلف استفاده کنید: سعی کنید در طول تحصیل خود از اساتید مختلف استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا با سبک های تدریس مختلف آشنا شوید و از تجربیات اساتید مختلف بهره مند شوید.
 • از واحدهای جبرانی غافل نشوید: در صورت نیاز، می توانید از واحدهای جبرانی برای جبران واحدهای افتاده یا حذف شده خود استفاده کنید.
 • در صورت نیاز، از مشاوره تحصیلی استفاده کنید: اگر در مورد انتخاب واحد دانشگاه آزاد مشکل دارید، می توانید از مشاوره تحصیلی استفاده کنید. مشاوران تحصیلی می توانند به شما در برنامه ریزی درسی، انتخاب دروس و حل مشکلات احتمالی کمک کنند.
مقاله پیشنهادی :
ثبت نام ارشد با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد

سوالات متداول

1. چه زمانی باید انتخاب واحد دانشگاه آزاد انجام دهیم؟

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد معمولا چند هفته قبل از شروع هر ترم تحصیلی اعلام می شود. شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه یا سامانه آموزشیار از تاریخ دقیق آن مطلع شوید.

2. چگونه می توانم لیست دروس ارائه شده را مشاهده کنم؟

لیست دروس ارائه شده در هر ترم تحصیلی بر روی سایت دانشگاه و یا سامانه آموزشیار قرار می گیرد. شما می توانید با مراجعه به این منابع، لیست دروس ارائه شده را به همراه اطلاعاتی همچون کد درس، نام درس، تعداد واحد، استاد درس، روز و ساعت برگزاری کلاس و ظرفیت کلاس مشاهده نمایید.

3. از کجا می توانم سقف انتخاب واحد خود را در دانشگاه آزاد بفهمم؟

سقف انتخاب واحد در دانشگاه آزاد به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و وضعیت دانشجویی شما (معمولی، معاف، انتقالی و …) بستگی دارد. شما می توانید با مراجعه به دفتر آموزش دانشکده خود از سقف انتخاب واحد مجاز خود مطلع شوید.

4. چگونه می توانم تداخلات زمان کلاس ها را بررسی کنم؟

سامانه آموزشیار به صورت خودکار تداخلات زمان کلاس ها را به شما نمایش می دهد. پس از انتخاب دروس مورد نظر، می توانید با مراجعه به بخش “بررسی تداخلات” در سامانه آموزشیار، تداخلات احتمالی را مشاهده کنید.

5. در صورت وجود تداخل زمان کلاس ها چه باید کرد؟

در صورت وجود تداخل زمان کلاس ها، می توانید نسبت به حذف یکی از دروس تداخلی از سبد انتخاب خود اقدام نمایید. همچنین می توانید با بررسی مجدد برنامه ریزی درسی خود، واحدهای جایگزین را انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی :
شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

6. چگونه می توانم انتخاب واحد خود را نهایی کنم؟

پس از بررسی نهایی سبد انتخاب و اطمینان از عدم وجود تداخلات، بر روی گزینه “ثبت نهایی انتخاب واحد” در سامانه آموزشیار کلیک کنید. با ثبت نهایی، انتخاب واحد شما انجام می شود و امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ذهن آگاهانه، با ارائه مطالب آموزشی جامع و کاربردی، همراه همیشگی شما در مسیر علم و دانش است. ما در ذهن آگاهانه تلاش می کنیم تا با ارائه مشاوره های تخصصی و راهنمایی های لازم، به شما در انتخاب رشته تحصیلی، قبولی در دانشگاه، انتخاب واحد

جمع بندی

انتخاب واحد دانشگاه آزاد یکی از مهم ترین اقداماتی است که هر دانشجو در طول دوران تحصیل خود باید انجام دهد. با انتخاب درست واحدها می توانید در مسیر اهدافتان تحصیلی گام بردارید، از تداخل زمان کلاس ها جلوگیری کنید، واحدهای پیش نیاز را به موقع بگذرانید و در نهایت، فارغ التحصیلی به موقع را برای خود رقم بزنید.

ذهن آگاهانه به عنوان مرجعی معتبر در زمینه مشاوره تحصیلی، در این مقاله سعی کرد تا با ارائه راهنمای جامع و کاربردی، شما را در فرآیند انتخاب واحد دانشگاه آزاد یاری رساند. امیدواریم با مطالعه این مقاله و استفاده از نکات ارائه شده، بتوانید انتخابی درست و آگاهانه داشته باشید و از ترم تحصیلی پیش رو نهایت استفاده را ببرید.

ذهن آگاهانه، همواره حامی و پشتیبان شما در مسیر علم و دانش خواهد بود.

با آرزوی موفقیت برای همه دانشجویان عزیز

امتیاز به مقاله

جهت مشاوره تلفنی در زمینه انتخاب واحد دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا