جهت مشاوره با تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹  (بدون نیاز پیش شماره) تماس بگیرید.

معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳

جهت مشاوره تلفنی در زمینه معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳ سوال شما هم هست ؟ این راهنمای ذهن آگاهانه به شما کمک می کند تا با اطلاعات و آگاهی بیشتر برای پذیرش در دانشگاه بدون کنکور در سال ۱۴۰۳ برنامه ریزی کنید.

این مقاله از ذهن آگاهانه ما در اینجا تمام نکات مهم در مورد معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳ را بررسی می کنیم تا شما را در مسیر رسیدن به دانشگاه رویایی تان یاری کنیم.

کنکور سراسری برای بسیاری از دانش آموزان ایرانی یک غول مرحله آخر به نظر می رسد. اما آیا می دانستید که قبولی در دانشگاه های کشور بدون شرکت در کنکور هم امکان پذیر است؟ بله! پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، که به آن پذیرش بدون کنکور هم گفته می شود، این امکان را برای شما فراهم می کند تا با داشتن معدل در نظر گرفته شده در دوره تحصیلی قبلی، وارد دانشگاه شوید.

اما سوال اصلی اینجاست که معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳ چقدر است؟ در این مقاله، ذهن آگاهانه به صورت جامع به این موضوع می پردازد.

آیا پذیرش بدون کنکور برای همه رشته ها امکان پذیر است؟

جواب کوتاه: خیر. پذیرش بدون کنکور برای همه رشته ها و دانشگاه ها وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی :
دریافت کارت ورود به جلسه آزمون عملی فنی حرفه ای

توضیح: سازمان سنجش آموزش کشور، طبق مصوبات اخیر، درصدی از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص داده است. این یعنی شما می توانید در طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی، بدون شرکت در کنکور سراسری، پذیرش شوید. اما درصد باقیمانده ظرفیت دانشگاه ها، همچنان از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرند. این رشته ها معمولا رشته های پرطرفدار و دانشگاه های تراز بالای کشور هستند.

Passing average of courses without national exam

چگونه بفهمیم یک رشته پذیرش بدون کنکور دارد؟

خوشبختانه، سازمان سنجش هر ساله دفترچه ای را منتشر می کند که در آن لیست کامل رشته های بدون کنکور سراسری به همراه جزئیات مربوط به آنها وجود دارد. شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش، این دفترچه را دانلود کرده و از پذیرش بدون کنکور رشته مورد نظر خود مطمئن شوید.

به طور کلی، رشته های علوم تجربی، به خصوص رشته های پزشکی و دندانپزشکی، عمدتا از طریق کنکور سراسری پذیرش دانشجو دارند. در مقابل، بسیاری از رشته های علوم انسانی و بخشی از رشته های فنی و مهندسی، از طریق پذیرش بدون کنکور دانشجو می پذیرند.

معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳ به چه عواملی بستگی دارد؟

معدل قبولی رشته های بدون کنکور به چند عامل مهم بستگی دارد:

  • ظرفیت پذیرش رشته: هر رشته دانشگاهی، ظرفیت پذیرش مشخصی دارد. هر چه ظرفیت پذیرش یک رشته بالاتر باشد، رقابت برای قبولی در آن رشته با معدل پایین تر هم ممکن است.
  • تعداد داوطلبان رشته: تعداد داوطلبانی که برای یک رشته خاص ثبت نام می کنند، بر معدل قبولی آن رشته تاثیر می گذارد. هر چه تعداد داوطلبان بیشتر باشد، به طور طبیعی معدل قبولی نیز بالاتر خواهد رفت.
  • سوابق تحصیلی سایر داوطلبان: علاوه بر معدل، سوابق تحصیلی دیگری مانند معدل دروس تخصصی و پیش دانشگاهی نیز در برخی از رشته ها می تواند بر قبولی تاثیر بگذارد.
مقاله پیشنهادی :
ورود به سامانه گلستان دانشگاه پیام نور reg.pnu.ac.ir

Passing average of courses without national exam 1

آیا دانشگاه محل تحصیل هم در معدل قبولی تاثیر دارد؟

قطعا! دانشگاه های معتبر و تراز بالای کشور، به طور طبیعی، معدل قبولی بالاتری را برای پذیرش بدون کنکور در نظر می گیرند. این در حالی است که قبولی در دانشگاه های با ظرفیت پذیرش بالاتر و شهرت کمتر، ممکن است با معدل پایین تری هم امکان پذیر باشد.

آیا می توانم روی معدل قبولی سال های گذشته برای ۱۴۰۳ حساب باز کنم؟

توصیه نمی شود که صرفا بر اساس معدل قبولی سال های گذشته برای پذیرش در سال ۱۴۰۳ برنامه ریزی کنید. چرا که:

  • ظرفیت پذیرش رشته ها هر ساله تغییر می کند: ممکن است ظرفیت پذیرش یک رشته در سال گذشته بیشتر از امسال باشد و به همین دلیل معدل قبولی آن نیز پایین تر باشد.
  • تعداد داوطلبان رشته ها هر ساله تغییر می کند: قبولی در یک رشته در سال گذشته ممکن است با تعداد داوطلبان کمتر و رقابت پایین تر امکان پذیر شده باشد، در حالی که امسال با افزایش تعداد داوطلبان، معدل قبولی آن رشته نیز افزایش یافته باشد.
  • سیاست های سازمان سنجش هر ساله تغییر می کند: سازمان سنجش آموزش کشور ممکن است در هر سال قوانین و ضوابط جدیدی را برای پذیرش بدون کنکور اعمال کند که این امر می تواند بر معدل قبولی رشته ها تاثیر بگذاردPassing average of courses without national exam 20

بهترین راهکار برای قبولی در رشته بدون کنکور دلخواه در ۱۴۰۳ چیست؟

با توجه به موارد گفته شده، نمی توان به طور قطعی گفت که معدل قبولی دقیق هر رشته در سال ۱۴۰۳ چه مقدار خواهد بود. اما برای اینکه شانس قبولی خود را در رشته بدون کنکور دلخواهتان افزایش دهید، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • معدل دروس دوره متوسطه خود را تا حد امکان بالا ببرید: تلاش کنید تا در امتحانات نهایی و مستمر دروس دوره متوسطه، به خصوص دروس مرتبط با رشته مورد نظرتان، بهترین نمره را کسب کنید.
  • از سوابق تحصیلی خود به بهترین نحو استفاده کنید: در صورتیکه در المپیادهای علمی، مسابقات فرهنگی و هنری، یا سایر فعالیت های علمی و پژوهشی شرکت کرده اید، مدارک و مستندات مربوط به آنها را جمع آوری کنید. این مدارک می تواند در پذیرش بدون کنکور شما موثر باشد.
  • رشته ها و دانشگاه های مختلف را به دقت بررسی کنید: قبل از ثبت نام، لیست رشته های بدون کنکور و همچنین معدل قبولی سال های گذشته را به طور کامل بررسی کنید. با این کار می توانید با توجه به معدل و سوابق تحصیلی خود، شانس قبولی در هر رشته را تخمین بزنید و برای انتخاب رشته ای که بیشترین احتمال قبولی را در آن دارید، برنامه ریزی کنید.
  • از مشاوران تحصیلی مجرب کمک بگیرید: مشاوران تحصیلی با تجربه می توانند با بررسی سوابق تحصیلی و علایق شما، بهترین رشته و دانشگاه را برای شما پیشنهاد دهند و همچنین در فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته به شما یاری برسانند.
مقاله پیشنهادی :
تکنیک های cbt برای درمان افسردگی

سخن پایانی

ذهن آگاهانه در کنار شماست  تا در مسیر انتخاب رشته و قبولی در دانشگاه بدون کنکور یاری تان کند. با مطالعه مقالات و مطالب موجود در این وبسایت، می توانید اطلاعات کاملی در مورد پذیرش بدون کنکور، انتخاب رشته، و … به دست آورید. همچنین می توانید از طریق بخش تماس با ما در سایت ذهن آگاهانه، با مشاوران تحصیلی ما در ارتباط باشید و سوالات خود را در مورد پذیرش بدون کنکور بپرسید.

سوالات متداول در مورد معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳

۱. آیا پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های دولتی امکان پذیر است؟
بله، پذیرش بدون کنکور در تعدادی از دانشگاه های دولتی ایران امکان پذیر است.

۲. چه رشته هایی در دانشگاه بدون کنکور پذیرش می شوند؟
لیست کامل رشته های پذیرش بدون کنکور هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

۳. آیا می توانم با معدل پایین در دانشگاه پذیرش بدون کنکور شوم؟
بله، در برخی از رشته ها و دانشگاه ها با معدل پایین تر هم می توان پذیرش بدون کنکور گرفت. اما به طور کلی، هر چه معدل شما بالاتر باشد، شانس قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان بیشتر خواهد بود.

۴. چه زمانی باید برای پذیرش بدون کنکور ثبت نام کنم؟
زمان ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور در دو ترم مهر و بهمن، هر ساله از قبل اعلام می گردد. برای اطلاع دقیق از زمان ثبت نام، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنید.

ذهن آگاهانه از شما بابت همراهی تا انتهای این مقاله سپاسگزاری می کند و برایتان آرزوی موفقیت در کنکور بدون کنکور و قبولی در دانشگاه مورد نظرتان را دارد.

امتیاز به مقاله

جهت مشاوره تلفنی در زمینه معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا