جهت مشاوره با تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹  (بدون نیاز پیش شماره) تماس بگیرید.

حداقل معدل برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

جهت مشاوره تلفنی در زمینه حداقل معدل برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

استرس حداقل معدل برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد را کنار بگذارید! این راهنمای جامع شما را با شرایط پذیرش، استراتژی های انتخاب رشته و نکات کلیدی برای افزایش موفقیت آشنا می کند.

با نزدیک شدن به زمان ثبت نام، دغدغه ی بسیاری از داوطلبان یافتن پاسخ این سوال است که “آیا معدل خاصی برای پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد لازم است؟”

در این مقاله ی جامع، به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد و با ارائه ی راهنمایی های کاربردی، مسیر موفقیت تان را در پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد هموار می سازیم.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی همواره برای پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی، علاوه بر آزمون سراسری، درسیستم پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور) نیز فعال است. این سیستم به داوطلبان امکان می دهد تا بر اساس معدل دیپلم و سایر سوابق تحصیلی خود، برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به ثبت نام نمایند.

برخلاف تصور رایج، حداقل معدل مشخصی برای پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد وجود ندارد. در واقع، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بر مبنای مقایسه ی معدل داوطلبان با یکدیگر صورت می گیرد. به عبارت دیگر، هر چه معدل شما بالاتر باشد، شانس قبولی تان در رشته ی مورد علاقه ی خود نیز افزایش خواهد یافت.

معدل حدودی لازم برای برخی از گروه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

مقاله پیشنهادی :
شرایط انتقال دانشگاه علمی کاربردی
گروه رشته معدل حدودی
فنی مهندسی 13 تا 15
علوم انسانی 12 تا 14
کشاورزی 12 تا 14
پزشکی 15 به بالا
هنر 13 تا 15
علوم پایه 14 به بالا
تربیت بدنی 12 تا 14

حداقل معدل برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳​ تعیین نشده است و داوطلبان با هر معدلی می توانند در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های آزاد سال 1403 شرکت کنند.

عوامل موثر بر پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

با توجه به عدم وجود حداقل معدل از پیش تعیین شده، چند عامل کلیدی در پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی تاثیرگذار هستند:

 • معدل کل دیپلم: بدیهی است که معدل کل دیپلم شما، مهم ترین عامل در تعیین شانس قبولی به شمار می رود. هر چه معدل شما به 19 (نمره کل دیپلم در نظام آموزشی جدید ایران) نزدیک تر باشد، از بابت این فاکتور خیال تان راحت تر خواهد بود.
 • سوابق تحصیلی: در برخی از موارد، دانشگاه آزاد اسلامی ممکن است علاوه بر معدل دیپلم، به سوابق تحصیلی دیگری نظیر شرکت در دوره های آموزشی مرتبط، مدارک فنی و حرفه ای یا کاردانی، موفقیت در المپیادها و جشنواره های علمی و … نیز توجه نماید. تقویت این سوابق می تواند به پر رنگ تر شدن رزومه ی شما و افزایش شانس قبولی تان کمک کند.
 • محل دانشگاه و رشته ی انتخابی: میزان رقابت برای پذیرش در هر رشته و دانشگاه با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی، برای پذیرش در رشته های پرطرفدار در واحدهای دانشگاه آزاد واقع در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ، به معدل بالاتری نیاز خواهید داشت. از سوی دیگر، پذیرش در رشته های کم طرفدار یا واحدهای دانشگاهی در شهرهای کوچک تر، با معدل پایین تری نیز امکان پذیر است.

تاثیر معدل بر پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

محدوده ی معدل شانس قبولی در رشته های پرطرفدار شانس قبولی در رشته های کم طرفدار
17 به بالا بالا تقریبا قطعی
16 تا 16.99 متوسط بالا
15 تا 15.99 پایین متوسط
پایین تر از 15 بسیار پایین کم
مقاله پیشنهادی :
روانشناس کودک غرب تهران

توجه: این جدول صرفا جهت راهنمایی است و قبولی نهایی به عوامل متعدد دیگری همچون ظرفیت پذیرش دانشگاه و رقابت سایر داوطلبان بستگی دارد.

راهکارهایی برای افزایش شانس قبولی در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

با وجود عدم وجود حداقل معدل از پیش تعیین شده، داوطلبان می توانند با رعایت نکات زیر، شانس قبولی خود را در پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی به میزان قابل توجهی افزایش دهند:

انتخاب رشته ی مناسب:

با توجه به معدل خود، به سراغ رشته هایی بروید که رقابت کمتری برای پذیرش در آنها وجود دارد. می توانید با بررسی لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در سایت رسمی این دانشگاه، از میزان رقابت برای هر رشته در واحدهای مختلف مطلع شوید.

 • ارتقای معدل: اگر معدل فعلی شما پایین تر از حد انتظار است، برای جبران آن تلاش کنید. می توانید با شرکت در کلاس های تقویتی، مطالعه ی دروس به صورت عمیق و برنامه ریزی دقیق، معدل خود را در ترم های بعدی ارتقا دهید.

 • استفاده از سوابق تحصیلی: در صورت داشتن هر گونه سوابق تحصیلی مرتبط با رشته ی مورد نظر، حتما آنها را در زمان ثبت نام به دانشگاه ارائه دهید. این سوابق می توانند شامل مدارک فنی و حرفه ای یا کاردانی، شرکت در دوره های آموزشی مرتبط، موفقیت در المپیادها و جشنواره های علمی و … باشند.

 • مشاوره با افراد آگاه: از تجربیات و راهنمایی های افراد آگاه در زمینه ی پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد استفاده کنید. می توانید با مشاوران تحصیلی، دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد و یا فارغ التحصیلان این دانشگاه مشورت نمایید.

شرط معدل بدون کنکور دانشگاه های آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی برای پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی، علاوه بر آزمون سراسری، از طریق سیستم پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور) نیز اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید.

مقاله پیشنهادی :
معدل قبولی رشته های بدون کنکور سراسری ۱۴۰۳

در این سیستم، حداقل معدل برای پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد از پیش تعیین نشده است و پذیرش بر اساس مقایسه ی معدل داوطلبان با یکدیگر صورت می گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 1403، برای پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) در نوبت های مهر و بهمن، از طریق سیستم پذیرش بدون کنکور اقدام می نماید.

شرایط و نحوه ثبت نام:

 • داوطلبان واجد شرایط می بایست در مهلت مقرر نسبت به انتخاب رشته و ثبت نام خود به صورت کاملا دقیق اقدام نمایند.
 • پس از اتمام مهلت ثبت نام، فرم انتخاب رشته داوطلبان به همراه سایر متقاضیان بررسی شده و بر اساس معدل، اسامی پذیرفته شدگان این دوره اعلام خواهد شد.

نکات مهم:

 • اطلاع از شرایط و ضوابط دقیق و مهلت های مقرر برای ثبت نام، از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی و یا مراجعه به واحدهای دانشگاهی امکان پذیر است.
 • دقت در انتخاب رشته و تکمیل کامل فرم ثبت نام، از جمله عوامل موثر در افزایش شانس قبولی داوطلبان می باشد.
 • دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور واحدهای دانشگاهی دارد و داوطلبان می توانند با توجه به محل سکونت و علاقه خود، نسبت به انتخاب واحد دانشگاهی مورد نظر اقدام نمایند.

کدام معدل برای سوابق تحصیلی مهم است

سوالات متداول

1. آیا با معدل 14 می توانم در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد قبول شوم؟

مقاله پیشنهادی :
بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی کودک پونک

قبولی با معدل 14 در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد قطعی نیست و به عوامل متعددی از جمله رشته و دانشگاه انتخابی، ظرفیت پذیرش و رقابت سایر داوطلبان بستگی دارد. با این حال، در برخی از رشته های کم طرفدار و واحدهای دانشگاهی در شهرهای کوچک تر، با معدل 14 نیز امکان پذیرش وجود دارد.

2. چه رشته هایی در دانشگاه آزاد بدون کنکور پذیرش می گیرند؟

دانشگاه آزاد اسلامی در طیف وسیعی از رشته ها در مقاطع کاردانی و کارشناسی، دانشجو بدون کنکور پذیرش می کند. برای اطلاع از لیست دقیق این رشته ها می توانید به سایت رسمی دانشگاه آزاد به نشانی https://iau.ir/ مراجعه نمایید.

3. بهترین زمان برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد چه زمانی است؟

زمان ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد معمولا در دو نیمسال تحصیلی (مهر و بهمن) انجام می شود. با این حال، به داوطلبان توصیه می شود که از تاریخ دقیق ثبت نام ها از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد مطلع شده و در اسرع وقت نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

4. آیا پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد از طریق کنکور سراسری نیز امکان پذیر است؟

خیر، پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد به هیچ وجه از طریق کنکور سراسری انجام نمی شود. داوطلبان می بایست صرفا از طریق سیستم پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و با ارائه ی مدارک مربوطه، برای این نوع پذیرش اقدام نمایند.

5. آیا دانشگاه های دولتی نیز رشته های بدون کنکور دارند؟

بله، برخی از دانشگاه های دولتی نیز در مقاطع کاردانی و کارشناسی، دانشجو بدون کنکور پذیرش می کنند. شرایط و نحوه ی پذیرش در این دانشگاه ها با دانشگاه آزاد متفاوت است و داوطلبان می بایست برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت یا دفترچه ی راهنمای پذیرش هر دانشگاه مراجعه نمایند.

مقاله پیشنهادی :
بهترین آموزشگاه مهد زبان کشور

جمع بندی

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی، فرصتی مناسب برای دانشجویانی است که به هر دلیلی تمایل یا امکان شرکت در کنکور سراسری را ندارند. با وجود عدم وجود حداقل معدل از پیش تعیین شده، داوطلبان می توانند با انتخاب رشته ی مناسب، ارتقای معدل و استفاده از سوابق تحصیلی خود، شانس قبولی خود را در این نوع پذیرش به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

ذهن آگاهانه صمیمانه از شما همراهان گرامی تا پایان این مقاله سپاسگزار بود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهام، می توانید در بخش نظرات زیر آن را با ما مطرح نمایید.

امتیاز به مقاله

جهت مشاوره تلفنی در زمینه حداقل معدل برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. با سلام اول از سایت خوبتون تشکر میکنم دوم یک سوال داشتم بعد از ثبت نام اینترنتی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟؟؟ با تشکر

  1. بعد از ثبت نام اینترنتی دانشگاه آزاد، مراحل زیر را باید انجام دهید:

   1. تکمیل مدارک:

   مدارک تحصیلی: اصل و کپی دیپلم و پیش دانشگاهی (یا مدارک معادل) به همراه ریز نمرات را به واحد دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده‌اید، تحویل دهید.
   مدارک شناسایی: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی را به واحد دانشگاهی تحویل دهید.
   عکس: چند عدد عکس پرسنلی تهیه و به واحد دانشگاهی تحویل دهید.
   موارد دیگر: ممکن است مدارک دیگری مانند گواهی پایان خدمت یا معافیت سربازی، دفترچه بیمه و … نیز نیاز باشد. برای اطلاع دقیق از لیست مدارک مورد نیاز، با واحد دانشگاهی خود تماس بگیرید.
   2. پرداخت شهریه:

   پس از تکمیل مدارک، باید شهریه نیمسال اول را پرداخت کنید. شهریه را می توانید به صورت حضوری در واحد دانشگاهی یا به صورت آنلاین از طریق سامانه آموزشیار پرداخت کنید.
   3. انتخاب واحد:

   با مراجعه به سامانه آموزشیار، می توانید واحدهای درسی خود را انتخاب کنید. برای انتخاب واحد، باید از برنامه درسی رشته خود اطلاع داشته باشید. برنامه درسی را می توانید از سایت دانشگاه یا از واحد آموزش دانشگاه خود دریافت کنید.
   4. مراجعه به واحد آموزش:

   پس از انتخاب واحد، باید به واحد آموزش دانشگاه خود مراجعه کنید و فرم انتخاب واحد را چاپ و امضا کنید.

 2. سلام با معدل کتبی ۱۱.۱۹ و معدل کل ۱۷.۶۸ دیپلم تجربی می‌تونم روانشناسی بدون کنکور دانشگاه آزاد کرج یا تهران رو بیارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا