جهت مشاوره با تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹  (بدون نیاز پیش شماره) تماس بگیرید.

ثبت نام پرستاری بدون کنکور

قانون جدید پرستاری بدون کنکور

جهت مشاوره تلفنی در زمینه ثبت نام پرستاری بدون کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

بسیاری از داوطلبان علاقه مند به رشته پرستاری هستند اما استرس کنکور و رقابت بر سر ورود به این رشته مانع آنها می شود. آیا راهی برای ثبت نام پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟ در این مقاله از ذهن آگاهانه، به بررسی شرایط و جزئیات آن می پردازیم.

پرستاری بدون کنکور؟؟؟

دنیای پزشکی، دنیایی پر رمز و راز و جذاب است. بسیاری از افراد، علاقه مند به پوشیدن لباس سفید و خدمت به بیماران هستند. پرستاری، یکی از رشته های محبوب در حوزه علوم پزشکی است که فارغ التحصیلان آن، نقش مهمی در بهبود وضعیت بیماران ایفا می کنند.

اما رسیدن به این جایگاه، مستلزم گذراندن مسیری پر چالش است. کنکور سراسری، مسیری است که داوطلبان ورود به رشته پرستاری با آن روبرو هستند.

اما آیا راهی برای ثبت نام پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟ در این مقاله، به طور کامل به این سوال پاسخ خواهیم داد.

Nursing registration without entrance exam 1

قانون جدید ثبت نام پرستاری بدون کنکور

بگذارید خیال تان را راحت کنیم! در حال حاضر، خبری از قانون جدید ثبت نام پرستاری بدون کنکور نیست. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، براساس نیازهای نظام سلامت، دانشجو در رشته پرستاری می پذیرد و پذیرش این دانشجویان، از طریق کنکور سراسری صورت می گیرد.

البته، شاید این موضوع کمی ناامید کننده به نظر برسد. اما این بدان معنا نیست که رویای پرستار شدن، دست نیافتنی است. با داشتن برنامه ریزی درست و تلاش مستمر، می توانید در کنکور سراسری موفق شده و وارد رشته پرستاری شوید. در ادامه، به نکاتی که به شما در این مسیر کمک می کند، اشاره خواهیم کرد.

پرستاری مثل اغلب رشته‌های پیراپزشکی فقط از طریق کنکور سراسری ممکن است.

شرایط ثبت نام پرستاری بدون کنکور

همانطور که گفتیم، در حال حاضر، شرایطی برای ثبت نام پرستاری بدون کنکور در دانشگاه های سراسری و حتی دانشگاه آزاد وجود ندارد. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که در سال های گذشته، شرایطی برای پذیرش دانشجو در برخی از رشته های پیراپزشکی، به صورت بدون کنکور فراهم شده بود. این رشته ها شامل موارد زیر بود:

 • بهداشت عمومی – بهداشت خانواده
 • بهداشت عمومی – مبارزه با بیماری ها
 • بهداشت حرفه ای
 • مامایی
 • اتاق عمل
 • هوشبری
 • و ….
مقاله پیشنهادی :
سایت انتخاب رشته کنکور sanjesh.org

البته، این پذیرش بدون کنکور، تنها برای مقطع کاردانی صورت می گرفت و آن هم در مناطق محروم و با شرایط خاص بود. پذیرش دانشجو در این رشته ها، بر اساس سوابق تحصیلی و بومی گزینی و انجام مصاحبه انجام می شد.

همان طور که ملاحظه فرمودید پذیرش در رشته پرستاری تنها به صورت با آزمون و با قبولی در کنکور سراسری امکان پذیر است. در صورت تغییر در روال پذیرش رشته پرستاری در این مقاله اطلاع رسانی می گردد.

Nursing registration without entrance exam 2

شهریه رشته پرستاری بدون کنکور

با توجه به اینکه در حال حاضر، امکان ثبت نام پرستاری بدون کنکور وجود ندارد، صحبت در مورد شهریه این رشته هم بی مورد است. شهریه رشته پرستاری در دانشگاه های سراسری، دولتی و شهریه پردیس خودگردان با یکدیگر متفاوت است.

راه های جایگزین برای ثبت نام پرستاری بدون کنکور

با اینکه در حال حاضر، شرایطی برای ثبت نام پرستاری بدون کنکور در دانشگاه های سراسری و حتی دانشگاه آزاد وجود ندارد، اما راه های دیگری برای ورود به این رشته وجود دارد. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 • پذیرش در مقطع کاردانی پرستاری: همانطور که گفتیم، در سال های گذشته، امکان پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی برخی از رشته های پیراپزشکی، به صورت بدون کنکور وجود داشت. یکی از این رشته ها، پرستاری بود. البته، این پذیرش بدون کنکور، فقط در مناطق محروم و با شرایط خاص انجام می شد. با وجود اینکه در حال حاضر، این امکان وجود ندارد، اما ممکن است در آینده دوباره شرایطی برای پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پرستاری، به صورت بدون کنکور فراهم شود.
 • پذیرش در مقطع کارشناسی پرستاری در دانشگاه های غیردولتی: برخی از دانشگاه های غیردولتی، در مقطع کارشناسی رشته پرستاری دانشجو می پذیرند. البته، شهریه این دانشگاه ها به مراتب ممکن است بالا باشد.
 • پذیرش در رشته های پرستاری مقطع کارشناسی ارشد و دکتری: اگر دارای مدرک لیسانس در رشته های مرتبط با علوم پزشکی هستید، می توانید در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری رشته پرستاری شرکت کنید و در صورت قبولی، به تحصیل در این رشته ادامه دهید.
مقاله پیشنهادی :
زمان ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای ۱۴۰۳

Nursing registration without entrance exam

ثبت نام پرستاری بدون کنکور امکان پذیز است

خیر، در حال حاضر ثبت نام پرستاری بدون کنکور در ایران امکان پذیر نیست.

از سال 97 به بعد، پذیرش در رشته پرستاری فقط از طریق کنکور سراسری انجام می‌شود.

در گذشته و در مقاطعی خاص، امکان پذیرش بدون کنکور در رشته پرستاری وجود داشت، اما این موضوع لغو شده و در حال حاضر تنها راه ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته پرستاری، شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه لازم است.

شرایط و ضوابط پذیرش در رشته پرستاری هر ساله توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

برای اطلاع از شرایط دقیق پذیرش در رشته پرستاری در سال جاری، می‌توانید به دفترچه راهنمای کنکور سراسری مراجعه کنید.

علاوه بر این، می‌توانید از طریق سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی مربوط به حوزه آموزش و پرورش و همچنین سایت وزارت بهداشت، از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به پذیرش در رشته پرستاری مطلع شوید.

برخی از دلایل عدم پذیرش بدون کنکور در رشته پرستاری عبارتند از:

 • متقاضیان زیاد برای این رشته: رشته پرستاری از جمله رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌ها است و هر ساله تعداد زیادی داوطلب برای این رشته شرکت می‌کنند. به همین دلیل، پذیرش بدون کنکور در این رشته می‌تواند منجر به تضییع حقوق سایر داوطلبان شود.
 • نیاز به دانش و مهارت تخصصی: رشته پرستاری یک رشته تخصصی است که نیاز به دانش و مهارت‌های خاصی دارد. پذیرش بدون کنکور در این رشته می‌تواند منجر به ورود افراد فاقد صلاحیت به این رشته و افت کیفیت آموزش در این رشته شود.
 • تعدیل در نظام آموزشی: در سال‌های اخیر، نظام آموزشی در ایران دستخوش تغییرات متعددی شده است. یکی از این تغییرات، حذف کنکور برای برخی از رشته‌ها بوده است. با این حال، رشته پرستاری به دلیل اهمیت و حساسیت آن، از جمله رشته‌هایی است که همچنان کنکور برای آن الزامی است.
مقاله پیشنهادی :
مهلت مجدد ثبت نام بدون کنکور کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۳

در نهایت، اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته پرستاری هستید، باید از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش در این رشته کنید.

موفقیت شما در کنکور و تحصیلات آتی را آرزومندیم.

ذهن آگاهانه، همراه شما در مسیر علم

ذهن آگاهانه، همواره در کنار شماست تا در انتخاب رشته و مسیر تحصیلی تان به شما کمک کند. ما با ارائه مشاوره های تخصصی و جامع، در تلاشیم تا شما را به سوی موفقیت هدایت کنیم.

در ذهن آگاهانه، می توانید به مقالات و مطالب مختلف در زمینه های مختلف تحصیلی دسترسی داشته باشید و از تجربیات مشاوران مجرب ما بهره مند شوید.در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره، می توانید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1. آیا در حال حاضر امکان ثبت نام پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

خیر. در حال حاضر، امکان ثبت نام پرستاری بدون کنکور در هیچ یک از دانشگاه های سراسری و آزاد وجود ندارد.

2. شرایط ثبت نام پرستاری بدون کنکور در سال های گذشته چگونه بود؟

در سال های گذشته، دانشجو در مقطع کاردانی برخی از رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور و در مناطق محروم پذیرفته می شد. این پذیرش، بر اساس سوابق تحصیلی، بومی گزینی و انجام مصاحبه انجام می شد.

3. آیا در آینده امکان ثبت نام پرستاری بدون کنکور وجود خواهد داشت؟

هیچ اطلاعی در این خصوص در دست نیست.

4. بهترین راه برای ورود به رشته پرستاری چیست؟

بهترین راه برای ورود به رشته پرستاری، شرکت در کنکور سراسری و کسب نمره قبولی در این آزمون است.

مقاله پیشنهادی :
نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

5. منابع کنکور سراسری رشته پرستاری چه کتابهایی هستند؟

منابع کنکور سراسری رشته پرستاری شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، زمین شناسی، زبان انگلیسی و … است.

6. شهریه رشته پرستاری بدون کنکور چقدر است؟

با توجه به اینکه در حال حاضر، امکان ثبت نام پرستاری بدون کنکور وجود ندارد، صحبت در مورد شهریه این رشته هم بی مورد است.

امتیاز به مقاله

جهت مشاوره تلفنی در زمینه ثبت نام پرستاری بدون کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا