جهت مشاوره با تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره  ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹  (بدون نیاز پیش شماره) تماس بگیرید.

استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم

شرایط استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم

جهت مشاوره تلفنی در زمینه استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

استخدام در آموزش و پرورش، به ویژه برای جایگاه معلمی، همواره یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای فارغ‌التحصیلان بوده است.

اما استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم، سوالی است که ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به این حرفه را به خود مشغول کرده است.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این موضوع بپردازیم و ببینیم آیا رویای معلم شدن با مدرک دیپلم، همچنان قابل دسترس است یا خیر.

در گذشته، استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم روشی رایج برای تامین نیروی انسانی در مدارس ابتدایی بود. فارغ‌التحصیلان دیپلم می‌توانستند از طریق شرکت در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش و یا پذیرش در دانشگاه فرهنگیان، جواز ورود به عرصه معلمی را کسب نمایند. اما با گذشت زمان و تغییرات صورت گرفته در نظام آموزشی کشور، شرایط استخدام در آموزش و پرورش نیز دستخوش تحولاتی شده است.

استخدام معلم با مدرک دیپلم ممکن است سوال یا دغدغه بسیاری از افراد علاقمند به شغل معلمی باشد.

اگر شما هم علاقه‌مند به شغل معلمی بوده و تحصیلات دانشگاهی ندارید و در صدد تحقیق بیشتر در این مورد هستید مطلب زیر می تواند راهنمایی های لازم در این خصوص را ارئه دهد.

در ادمه این مطلب به توضیح در مورد امکان استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم خواهیم پرداخت.

5674

استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم امکان دارد؟

 معلمی، رسالتی ارزشمند بوده که نیازمند عشق و علاقه و داشتن دانش تخصصی در زمینه‌ی آموزش و مهارت‌های ارتباطی قوی است.

فرزندانمان، آینده‌سازان این مرز و بوم هستند. بی‌شک، نقش معلمان در پرورش نسل آینده و شکوفایی استعدادهای آن‌ها نقشی بی‌بدیل به شمار می‌رود. معلمی ابتدایی، حرفه‌ای ارزشمند و پرمهر بوده که نیازمند عشق و علاقه، صبر و حوصله فراوان، و داشتن دانش تخصصی در این حوزه است.

مقاله پیشنهادی :
افزایش قدرت ذهن متافیزیک

همان طور که گفته شد حرفه ی معلمی بخضوص در دوران ابتدایی علاقه و صبر و حوصله زیادی را می طلبد ولی آیا صرف داشتن علاقه کافی بوده و امکان استخدام معلم با مدرک دیپلم وجود دارد؟

 در جواب باید گفت بر خلاف گذشته، دیگر امکان استخدام در آموزش و پرورش با مدرک دیپلم، وجود ندارد. پیش از این امکان جذب نیرو در برخی مقاطع تحصیلی با مدارک تحصیلی پایین‌تر وجود داشت.

اما با توجه به ضرورت ارتقای سطح کیفی آموزشی و نیاز به نیروهای متخصص برای آموزش به کودکان، در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش برای استخدام فرهنگیان، داشتن مدرک تحصیلی کاردانی (فوق دیپلم) یا بالاتر را الزامی کرده است.

بنابراین باید توجه داشته باشید که هم اکنون امکان استخدام معلم با مدرک دیپلم وجود ندارد ولی می توانید در صورت تمایل با شرکت در کنکور دانشگاه فرهنگیان با مدرک دیپلم و به عنوان دانشجو معلم جذب شوید.

نحوه استخدام معلم با مدرک دیپلم

همان طور که اشاره شد امکان استخدام در وزارت آموزش و پرورش با مدرک دیپلم وجود ندارد و تنها داوطلبان می توانند به عنوان دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل شوند.

فرآیند جذب و استخدام فرهنگیان، دارای ضوابط و مقررات مشخصی است که از سوی وزارت آموزش و پرورش کشور، تعیین و ابلاغ می‌گردد در ادامه این مطلب به توضیح مختصر در مورد راههای رسیدن به شغل معلمی و خدمت در این حرفه پرداخته شده است.

یکی از مهم ترین راهها برای استخدام به عنوان معلم، از طریق قبولی در آزمون فرهنگیان است. دانشگاه فرهنگیان، متولی اصلی تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه‌ی تعلیم و تربیت است. پذیرش دانشجو در این دانشگاه از طریق شرکت در آزمون سراسری و بر اساس ضوابط و شرایط تعیین‌شده صورت می‌پذیرد.
فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان، پس از گذراندن دوره‌ی آموزشی تعریف‌شده، تعهد خدمت در مناطق مختلف کشور را بر عهده می‌گیرند. به عبارتی استخدام معلم با مدرک دیپلم از این طریق امکان پذیر است.

مقاله پیشنهادی :
کلید دفترچه کنکور هنر تیرماه ۱۴۰۳

یعنی داوطلبان دیپلم علاقمند به شغل معلمی می توانند در صورت کسب حد نصاب لازم در کنکور فرهنگیان به استخدام آموزش و پرورش درآمده و مراحل تحصیل خود را نیز طی نمایند.

یکی دیگر از راههای ورود به حرفه ی معلمی، از طریق قبولی در آزمون های استخدامی وزارت آموزش و پرورش است.
وزارت آموزش و پرورش، به منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود، به صورت دوره‌ای اقدام به برگزاری آزمون استخدامی می‌نماید. شرکت در این آزمون برای واجدین شرایط آزاد بوده و پذیرفته‌شدگان در و کسب حد نصاب لازم و طی سایر مراحل تعیین‌شده، می توانند به عنوان معلم جذب ادارات آموزش و پرورش شوند.

شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، بر اساس نیازهای آموزشی و مقررات موجود، توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین و اعلام می‌گردد. از جمله این شرایط می توان به مواردی چون داشتن تابعیت ایران، داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با رشته‌ی موردنظر، سلامت جسمانی و روانی، نداشتن سوءپیشینه‌ی کیفری و … اشاره کرد.

دو مسیر اشاره شده، مهمترین راههای ورود به حرفه ی معلمی و فعالیت در مدارس بود.

یکی دیگر از راههای ورود به حرفه ی معلمی فعالیت در مدارس غیر دولتی است. گرچه به طور رسمی به استخدام آموزش و پرورش درنمی آیید ولی این راه می تواند برای علاقمندان به شغل معلمی مهم باشد.
مدارس غیردولتی، دارای ضوابط و مقررات خاص خود برای جذب نیرو هستند. متقاضیان تدریس در این مدارس می‌توانند با مراجعه به مدارس غیردولتی موردنظر و ارائه مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود، نسبت به ثبت‌نام و شرکت در مراحل گزینش اقدام کنند.
شرایط استخدام در این گونه مدارس با توجه به نوع مدرسه، مقطع تحصیلی و نیازهای آموزشی آن می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی، داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، سابقه‌ی تدریس، مهارت‌های ارتباطی قوی و برخورداری از صلاحیت‌های حرفه‌ای می تواند برای پذیرش در این مدارس موثر باشد.

مقاله پیشنهادی :
نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری

شرایط استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم

همان طور که اشاره شد امکان استخدام معلم با مدرک دیپلم وجود نداشته و وزارت آموزش و پرورش برای استخدام فرهنگیان، مدرک تحصیلی کاردانی (فوق دیپلم) یا بالاتر را الزامی کرده است.

همان طور که گفته شد متقاضیان ورود به حرفه ی معلمی با مدرک دیپلم در صورت واجد شرایط بودن می توانند در کنکور دانشگاه فرهنگیان شرکت نمایند. در صورت کسب حد نصاب لازم و طی موفقیت آمیز مراحل مربوط به مصاحبه و … می توانید با مدرک دیپلم و به عنوان دانشجو معلم در این دانشگاه جذب شوید.

توجه داشته باشید که برای شرکت در آزمون فرهنگیان و استخدام معلم با مدرک دیپلم باید کلیه شرایط لازم از جمله شرط سنی را دارا باشید. در صورت دارا نبودن کلیه شرایط ، قبولی شما با مشکل مواجه خواهد شد.

 از جمله شرایط لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان نامبرده در قانون اساسی کشور
 • پایبندی و التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • برخورداری از حسن اخلاق و حسن شهرت
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی و کیفری
 • داشتن سلامت کامل روانی و جسمانی
 • برخورداری از شرط سنی  اعمال شده (داشتن حداکثر 24 سال سن)
 • بومی بودن در كد رشته محل مد نظر
 • قبولی در آزمون دانشگاه فرهنگیان و کس حد نصاب لازم در آزمون مصاحبه اختصاصی و مرحله بررسی صلاحیت های عمومی
 • و …

دلایل عدم استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم 

چرا دیگر استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم انجام نمی‌شود؟
دلایل متعددی وجود دارد که استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم را در حال حاضر غیرممکن می‌کند. از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سطح سواد دانش‌آموزان: با پیشرفت علم و پیچیده‌تر شدن متون آموزشی، نیاز به معلمانی با دانش تخصصی و تسلط بر فنون آموزشی روزآمد، بیش از پیش احساس می‌شود. داشتن مدرک تحصیلی بالاتر، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی آمادگی فرد برای رویارویی با این چالش‌ها باشد.
 • ارتقای کیفیت آموزش: یکی از اهداف اصلی وزارت آموزش و پرورش، ارتقای کیفیت آموزش در مدارس است. برخورداری از دانش و مهارت‌های لازم در زمینه‌ی تدریس، امری ضروری برای رسیدن به این هدف به شمار می‌رود. تحصیلات تکمیلی می‌تواند زمینه‌ساز کسب این دانش و مهارت‌ها باشد.
 • نیاز به مهارت‌های تخصصی: معلمی به ویژه در دوره‌ی ابتدایی، فراتر از انتقال صرف دانش است. برقراری ارتباط موثر با کودکان، مدیریت کلاس درس، پرورش خلاقیت و توجه به مسائل روانشناختی دانش‌آموزان، از جمله مهارت‌های تخصصی مورد نیاز یک معلم موفق به شمار می‌روند. در مقاطع تحصیلی بالاتر، فرصت بیشتری برای کسب این مهارت‌ها فراهم می‌شود
مقاله پیشنهادی :
سایت ایثار www.isaar.ir

آیا راهی برای ورود به حوزه‌ی آموزش و پرورش با مدرک دیپلم وجود دارد؟

اگرچه در حال حاضر استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم صورت نمی‌گیرد، اما همچنان راه‌هایی برای ورود به حوزه‌ی آموزش و پرورش با مدرک دیپلم وجود دارد. این راه‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • ادامه تحصیل: بهترین و مطمئن‌ترین راه برای ورود به عرصه‌ی معلمی، ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر است. با داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) یا لیسانس، می‌توانید شرایط لازم برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش را کسب نمایید.
 • مربی پیش‌دبستانی: اگر علاقه‌مند به کار با کودکان هستید، می‌توانید با گذراندن دوره‌های آموزشی مربوطه، به عنوان مربی پیش‌دبستانی در مهدکودک‌ها یا مراکز پیش‌دبستانی فعالیت نمایید.
 • مدارس غیردولتی: برخی از مدارس غیردولتی ممکن است با شرایط خاص اقدام به استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم نمایند. با این حال، استخدام در این مدارس به طور معمول از ثبات شغلی و مزایای استخدام در مدارس دولتی برخوردار نیست.

متقاضیان تدریس در مدارس غیرانتفاعی نیز باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشند تا رزومه آنها بررسی شود متاسفانه، راهی غیر از ادامه تحصیل برای دارندگان مدرک دیپلم و فوق دیپلم برای استخدام در آموزش و پرورش وجود ندارد.

لیست شرایط استخدام معلم با مدرک دیپلم

عنوان شرح
امکان استخدام؟ خیر
دلیل؟ مصوبات و قوانین اخیر وزارت آموزش و پرورش، حداقل مدرک تحصیلی برای استخدام به عنوان معلم ابتدایی را فوق دیپلم (کاردانی) یا لیسانس تعیین کرده است.
روش های استخدام سابق: آزمون های استخدامی و دانشگاه فرهنگیان
تاریخ منسوخ شدن روش های سابق: سال های اخیر
دلایل عدم استخدام با دیپلم: – افزایش سطح تحصیلی دانش آموزان – ارتقای کیفیت آموزش – نیاز به مهارت های تخصصی
راهکارهای جایگزین: – ادامه تحصیل – مدارس غیردولتی – مربی پیش دبستانی
توصیه ها: – اطلاع از شرایط استخدام – ارتقای مهارت ها
مقاله پیشنهادی :
پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۳

توجه: اطلاعات ارائه شده در این جدول صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و ممکن است در آینده تغییر یابد. برای کسب اطلاعات دقیق و به روز در خصوص شرایط استخدام معلم ابتدایی، به منابع معتبر مانند وب سایت وزارت آموزش و پرورش یا سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایید.

از شرایط مهم برای استخدام آموزش و پرورش بدون کنکور 1403 برخورداری از حداقل مدرک تحصیلی مشخص شده در آیین نامه جذب نیرو می باشد.

در مدارس غیرانتفاعی نیز که آزمون برگزار نمی شود، گزینش معلمان با دیپلم و فوق دیپلم انجام نمی شود.

جمع‌بندی

استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم در حال حاضر با توجه به ضوابط و شرایط موجود در وزارت آموزش و پرورش، امکان‌پذیر نیست. اما این موضوع نباید مانع از علاقه‌مندی شما به برداشتن در مسیر معلم شدن، شود. با ادامه تحصیل و ارتقای سطح دانش و مهارت‌های خود، می‌توانید رویای معلم شدن را به حقیقت تبدیل نمایید.

در این مقاله به معرفی موضوع امکان استخدام معلم با مدرک دیپلم و راههای ورود به حرفه معلمی پرداختیم. اگر پس از خواندن این مطلب با سوال و ابهامی روبرو بودید و جواب پرسش های خود را نیافتید می توانید با شماره های درج شده در صفحه تماس گرفته تا کارشناسان این مجموعه راهنمایی های لازم را به شما ارئه دهند.

در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط استخدام آموزش و پرورش بدون کنکور 1403، می توانید در بخش نظرات زیر سوال خود را مطرح نمایید.

سوالات متداول

آیا استخدام معلم با مدرک دیپلم در حال حاضر امکان‌پذیر است؟
خیر، در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش با مدرک دیپلم نیرو استخدام نمی نماید و داوطلبان می بایست از راههای در نظر گرفته شده برا ورود به این حرفه استفاده نمایند.

مقاله پیشنهادی :
زمان برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

آیا مدرک دیپلم برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش کافی است؟
خیر، برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، داشتن مدرک تحصیلی فوق دیپلم به بالا الزامی است.

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان چیست؟
در متن بالا در این باره به طور کامل توضیح داده شد. برای اطلاعات بیشتر به متن بالا مراجعه کنید.

ذهن آگاهانه، بزرگترین وب‌سایت مشاوره تحصیلی، از همراهی شما تا انتهای این مقاله صمیمانه قدردانی می‌کند.

امتیاز به مقاله

جهت مشاوره تلفنی در زمینه استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا